Organizers
GENERAL CHAIRS
S. Tretyakov, Finland (Chair)
A. Schuchinsky, UK (Co-chair)
STEERING COMMITTEE
F. Bilotti, Italy (Chair)
P. Belov, Russia (Past Local Chair)
F. Capolino, USA
V. Fedotov, UK
M. Kafesaki, Greece
D. Pawlak, Poland
V. Podlozny, Finland
V. Shalaev, USA
M. Silveirinha, Portugal
A. Yakovlev, USA
R. Ziolkowski, USA
TECHNICAL PROGRAM COMMITTEE
Andrea Alù, US (Chair)
Tahsin Akalin, France
Christophe Caloz, Canada
Che Ting Chan, Hong Kong
Nader Engheta, US
Vincenzo Galdi, Italy
Harald Giessen, Germany
Yang Hao, UK
Silvio Hrabar, Croatia
Gennady Shvets, US
Ferran Martin, Spain
Ilya Shadrivov, Australia
Ari Sihvola, Finland
Jose Sanchez-Dehesa, Spain
Yaroslav Urzhumov, US
LIST OF REVIEWERS
Akalin, Tahsin | Alù, Andrea | Argyropoulos, Christos |
Askarpour, Amir Nader | Baena, Juan D. | Belkin, Mikhail |
Belov, Pavel | Beruete, Miguel | Bilotti, Filiberto |
Boardman, Allan | Boltasseva, Alexandra | Brener, Igal |
Caloz, Christophe | Chen, Pai-Yen | Cummer, Steven |
Damm, Christian | Eleftheriades, George | Engheta, Nader |
Fleury, Romain | Freire, Manuel | Galdi, Vincenzo |
Gonzalo, Ramon | Grbic, Anthony | Hrabar, Silvio |
Iyer, Ashwin | Jacob, Zubin | Jarrahi, Mona |
Jelinek, Lukas | Kafesaki, Maria | Kettunen, Henrik |
Khanikaev, Alexander | Koenderink, Femius | Lavrinenko, Andrei |
Linden, Stefan | Marques, Ricardo | Martin, Ferran |
Martinez, Alejandro | Maslovski, Stanislav | Medina, Francisco |
Mesa, Francisco | Mohammadi Estakhri, Nasim | Monti, Alessio |
Monticone, Francesco | Mosallaei, Hossein | Navarro-Cia, Miguel |
Nefedov, Igor | Panoiu, Nicolae | Podlozny, Vladimir |
Rahm, Marco | Rockstuhl, Carsten | Sanchez-Gil, Jose A. |
Schuchinsky, Alex | Schuller, Jon | Shadrivov, Ilya |
Sihvola, Ari | Silveirinha, Mario | Simovski, Constantin |
Sounas, Dimitrios | Tretyakov, Sergei | Urbas, Augustine |
Urzhumov, Yaroslav | Vendik, Irina | Vitebskiy, Ilya |
Wallén, Henrik | Yakovlev, Alexander B. | Zayats, Anatoly |
Zhao, Yang | Ziolkowski, Richard W. |
LOCAL ORGANIZING COMMITTEE
P. Barois (Chair)
C. Amengual (Local Secretary)
ADVISORY BOARD
A. Boardman, UK
T.J. Cui, China
P. de Maagt, The Netherlands
G. Eleftheriades, Canada
S. He, Sweden/China
O. Hess, UK
T. Itoh, US
A.N. Lagarkov, Russia
J. L. Li, China
D. Lippens, France
R. Marques, Spain
R. McPhedran, Australia
J. Mosig, Switzerland
R. Mittra, US
H. Nakano, Japan
E. Ozbay, Turkey
J.B. Pendry, UK
A. Sihvola, Finland
C. Soukoulis, Greece/US
M. Stockman, US
L. Vegni, Italy
V.G. Veselago, Russia
M. Wegener, Germany
N. Zheludev, UK
S. Zouhdi, France
X. Zhang, US